مشکلا ت نرم افزار ویندوز

عنوان : مشکلا ت نرم افزار ویندوز
گروه درخواست : مشکلات نرم افزاری و ویندوز
شرح درخواست :

سلام .من می خواستم ویندوز عوض کنم توی نصب یه مشکل به وجود امد نوشته بود فقط نسخه gpt شناسایی می شود.بعد از طریق disklistو بعد،#select disk , و بعد کلمات clean,بعد کلمه ی conver gpt تایپ و اینتر زدم. بعد دیگه نمی دونم چرا روی نصب ویندوز نمیره فقط هر کار میکنی میره رو صفحه boot و منو . قبلا روی نصب ویندوز میرفت .


پاسخ شماتوسط مهدی شیعی در تاریخ 1397/04/19


پاسخ کارشناس

با سلام
شما راه تبدیل رو اشتباه رفتی
دوتا راه برات میگم هرکدوم رو صلاح دونستی برو
راه اول:
قبل از هر چیز لازم است که بدانید از طریق روش زیر تمامی اطلاعات موجود در هارد دیسک از بین خواهد رفت، لذا لازم است در صورت نیاز به اطلاعات، قبلاً به نحو مقتضی از آن ها نسخه بکاپ تهیه نمائید.
ابتدا فایل نصبی ویندوز را از طریق DVD یا USB در سیستم قرار داده و سپس کامپیوتر را از طریق DVD یا USB (در حالت UEFI)بوت نمایید و زمانی که وارد تنظیمات نصب ویندوز شدید با فشردن کلیدهای Shift+F10 پنجره command prompt را باز نموده و به ترتیب زیر عمل کنید: ( شما گفتی توی محیط نصب ویندوز نمیره ولی بعضی سیستم ها قبل از ورود به محیط بوت یا بعدش اگه Shift+F10 رو بزنی وارد پنجره command prompt میشن)
ابتدا دستوز زیر را وارد نمایید تا به تنظیمات دیسکها دسترسی پیدا کنید:
diskpart
سپس برای مشخص نمودن درایو مورد نظر از لیست درایوها، دستور زیر را وارد کنید:
list disk
حال از طریق دستور زیر، درایو مورد نظر را انتخاب و آن را Reformat کنید، با استفاده از دستور Clean درواقع به یکباره تمامی پارتیشنهای موجود در دیسک حذف می شوند:
select disk بجای disk number اسم هارد یا درایو رو وارد کنید
clean
convert gpt
exit
کار تمام شد و شما میتوانید پنجره command prompt را ببندید و وارد مراحل نصب ویندوز شوید.

راه دوم:
با استفاده از ابزار EaseUS Partition Master
همانگونه که در روش فوق ملاحظه نمودید، برای تبدیل درایو از حالت MBR به GPT، اطّلاعات موجود در درایو حذف خواهد شد. اما با استفاده از ابزار EaseUS Partition Master بدون از دست رفتن اطلاعات درایو قادر به انجام این تبدیل خواهید بود. (البته نکته ای که در استفاده از این ابزار وجود دارد این است که ظاهراً بر روی هارد دیسکی که قصد تبدیل آن را دارید، نباید درایو سیستم عامل وجود داشته باشد.) هرچند که در این روش، سازنده ابزار از دست نرفتن اطلاعات را تضمین میکند امّا شخصاً پیشنهاد می کنم که محض اطمینان حتماً قبل از استفاده از این ابزار، یک نسخه بکاپ از اطّلاعات خود تهیّه نمائید.برای استفاده از این ابزار ابتدا میتوانید نسخه رایگان آن را از سایت سازنده دانلود و اجرا نمایید، سپس دیسک MBR را انتخاب و گزینه Convert MBR to GPT را انتخاب کنید:
سپس در ویزارد Apply Changes بر روی گزینه Yes کلیک کنید، خواهید دید که درایو MBR بدون از دست دادن اطلاعات اوّلیّه، به GPT تبدیل شده است.

با تشکر ،
مهدی جوادی
پاسخیاب

توسط مهدی جوادی در تاریخ 1397/04/22

شما هم سوال دارید ؟

از کارشناسان پاسخیاب بپرسید!
loading...