راه اندازی روتر

عنوان : راه اندازی روتر
گروه درخواست : امنیت و شبکه
شرح درخواست :

سلام
ببخشید من یک روتر دارم و یک مودم
میخام اینترنت رو به رویترم برسونم
میشه در مورد نحوه اتصال با کابل و تنظیمات اون منو راهنمایی کنین؟
ممنون


پاسخ کارشناس

با سلام
من به طور کامل میگم واستون
بتدا سراغ کابل بندی این روتر میرویم . کابلهای شبکه همانطور که میدانید برای اتصال PC ها در شبکه های اترنت به کار میروند بنابراین میتوان منابعی اصلی مانند پرینتر و دسترسی به اینترنت را بین کامپیوتر هایی که در شبکه قرار دارند به اشتراک گذاشت . اینکه شما در شبکه خود از چه کابلی استفاده کنید بسیار مهم است چون که در صورت عدم انتخاب صحیح کابل از سرعت و کیفیت مطلوب برخوردار نمی شوید.

کابلهای شبکه در انواع و درجه های متفاوتی عرضه شده اند که به انها categories میگویند . Category 5 یا همان Cat5 قابل اطمینان ترین کابل است که شما میتوانید این کابل را از بیرون با قیمتی مناسب تهیه کنید.این کابلها از نوع کابلهای جفت شده به هم میباشند چرا که سیم هایی که درون این کابل هستند بصورت جفت شده قرار دارند میتوانید برای انواع کابلها به مقاله مربوطه مراجعه کنید

کابلهای Cat5 با اتصال دهنده های RJ 45 هستند که درون پورتهای RJ 45 جای میگیرند . پورتهای RJ 45 ساده ترین و در عین حال بهترین و معمولترین پورتهای رابط درشبکه برای اتصال دو PC میباشند مودم های کابلی و DSL نیز از پورتهای RJ 45 برای اتصال به اینترنت استفاده میکنند . پورت RJ 45 را میتوانید روی کارت شبکه یا هاب و یا سوئیچ های خود پیدا کنید که در این مقوله انرا روی روتر خود میبینید .

اما برای اینکه بفهمید کابل شما از کدام نوع است یعنی از نوع Straight Through یا از نوع CrossOver Cable است . دو سر کابل را گرفته و کنار هم قرار دهید اگر کابل شما از نوع Straghit Throgh بود سیم های همرنگ با هم در دوسر کابل از نظر مکانی تطبیق میکنند . اما اگر از نوع CrossOver بود این سیم ها به نظم و ترتیب رنگ نخواهند بود.

و اما اینکه برای شروع نصب باید بدانید که چه چیزهایی دارید یا ندارید برای شروع با هم ملزومات را مرور میکنیم:

قبل از تنظیمات روتر مطمئن شوید که از مقدار لازم کابل شبکه برای اتصال مودم به روتر و هر PC به شبکه یا روتر در اختیار دارید. در ضمن شما برای هر PC به یک کارت شبکه نیز نیازمند هستید.

بعضی کابلها یا مودم های DSL از کابلهای CrossOver برای اتصال به روتر استفاده میکنند . بنابراین حتما چک کنید که از چه نوع کابلی استفاده میکنید.وقتی موفق به اتصال دو سخت افزار به همدیگر از طریق کابلها شدید همیشه در صورت منطبق شدن این دو با هم چراغ LED لینک روشن خواهد شد برای مثال چراغ WAN LINK در صورت درست بودن اتصال مودم و روتر روشن میشود . در ضمن احتمالا یک چراغ هم روی کارت شبکه خود برای فایند موفقیت خواهید داشت .

نکته ای که در این قسمت حیاتی به نظر میرسد استفاده از کابلهای هم نوع برای اتصال با روتر میباشد در صورت هر گونه اشکال در بخظ کابل بندی اتصالات شما با مشکل مواجه خواهد شد .حال برای اتصال کابل ها یا مودم به روتر اماده میشویم .ابتدا اداپتور برق را که وظیفه تامین برق روتر شما دارد را به پشت روتر خود بزنید . بعد از اتصال برای انکه از تامین شدن برق روتر خود مطمئن شوید به چراغ LED روی روتر نگاه کنید تا ببینید برق در روتر جاری شده است یا خیر . در ضمن یادتان باشد هر گاه خواستید دو سخت افزار را به هم متصل کنید حتما چراغ link را چک کنید و از روشن بودن ان برای امادگی اتصالی مناسب اگاهی داشته باشید . حال باید مودم یا کارت شبکه خود را به روتر متصل کنید . یکی از سرهای کابل RJ 45 را در مودم دی اس ال خود بزنید و سر دیگر را به پورت WAN روتر وصل کنید . شکل زیر درگاه ورودی مودم DSL شما را نشان میدهد .

نکته دیگر که حائز اهمیت است کابل مودم DSL شماست که باید به فقط به پورت WAN متصل شود جراکه روتر دیگر پورت ها را برای شناسایی مودم استفاده نمیکند.شکل زیر پورت WAN شما را برای یک روتر چهار پورتی نمایش میدهد:

بعد از انکه از اتصال روتر با برق مطمئن شدید مودم DSL راروشن کنید و به چراغ LED لینک WAN نگاه کنید اگر روشن بود یعنی اتصال با روتر از لحاظ فیزیکی عاری از نقص است .حال نوبت به ان رسیده است که کامپیوترهایتان را به روتر متصل کنید . برای هر PC به یک کابل شبکه نیازمندید برای سوئیچها و هابهایی که میخواهید به روتر متصل کنید نیز به یک کابل برای اتصال با پورت RJ 45 نیازمندید.برای اتصال روتر با تنها یک کامپیوتر پورت RJ 45 را با کارت شبکه کامپیوتر متصل کنید و سر دیگر کابل را نیز به standard RJ 45 port روتر متصل کنید. تمامی پورت ها علاوه بر پورت WAN و Uplink از نوع RJ 45 استاندارد هستند برای روتری که تنها یک پورت دارد از پورت LAN برای اتصال استفاده کنید . باری اتصال هاب یا سوئیچ نیز از همان روش فوق استفاده میکنید یعنی یک سر سیم را به پورتRJ وصل میکنید و سر دیگر را به پورت uplink روتر وصل کنید .

اگر شما یک روتریک پورتی دارید و تنها پورت باقیمانده روی هاب یا سوئیچ شما پورت Uplink میباشد کابل را به پورت Uplink متصل کنید و روتر را نیز به پورت LAN و از انجا سوئیچ را به straight mode II تغییر دهید.وقتی از پورت Uplink روتر استفاده میکنید از پورت کناری ان برای اتصال استفاده نکنید چراکه سیم پیچی داخلی انها با همدیگر در ارتباط هستند و در یک لحظه تنها یکی از انها میتواند مورد استفاده قرار بگیرد . بنابراین از پورت کناری ان یعنی فرض کنید یکی درمیان کابلها را میبندید . به شکل نگاهی بیندازید ( اینکار به بهینه سازی عملکرد روتر شما کمک میکند وگرنه اشکال عمده ای در کارکرد روتر ایجاد نمیکند)

پس از اتصال از روشن شدن تمامی چراغهای LED پورتها اگاهی کامل کسب کنید . در ضمن هاب یا سوئیچ شما نیز چراغی برای اعلام صحت اتصال دارد انرا نیز نگاه کنید تا مطمئن شوید. حال نوبت به ان رسیده است تا روتر را به اینترنت متصل کنیم.

در رابطه با تنظیمات TCP/IP قبل از دستکاری حتما این تنظیمات را در جایی نگهداری کنید چراکه بعدا در صورتیکه موفق به ادامه نشدید حداقل بتوانید با تنظیمات قبلی تا زمان رفع اشکال به کارتان ادامه دهید . قبل از نصب روتر حتما قبل ازآن اگر از پروکسی سرور استفاده میکنید انرا بردارید نرم افزارهایی که وظیفه Firewalling دارند را نیز بردارید یا غیر فعال کنید . و نرم افزار های اینترنت login مثل winpoel یا intranet 300 را نیز از کار بیاندازید.اگر از اینترنت اکسپلورر استفاده میکنید به ادرس زیر بروید:

Start>Settings> Control Panel> Internet Options > connections > lan settings تمامی چک مارک های این پنجره را پاک کنید . بعد از ان از مرورگر خود که جلویتان باز است به tools و internet options برگردید و گزینه never dial a connection را از زبانه connections پیدا کرده و تیک بزنید.برای netscae navigator میتوانید به منوی edit رفته و preferences را پیدا کنید و از انجا به proxies بروید و روی direct connection to the internet را کلیک کنید.

اگر از ویندوز 98 به پایین استفاده میکنید به ترتیبی که میگویم عمل کنید:

تمامی تنظیماتی که عوض میکنید را یادداشت کنید تا بعدا با مشکل مواجه نشوید:

روی network neighborhood کلیک راست کنید و گزینه properties را انتخاب کنید . TCP/IP را برای اداپتور شبکه انتخاب کنید و گزینه properties را از انجا کلیک کنید.رو ی زبانه address کلیک کنید و Obtain an IP address automatically را انتخاب کنید.زبانه GateWay را انتخاب کنید و اگر گزینه ای با نام Installed gateway دیدید را با دکمه remove پاک کنید.روی زبانه DNS کلیک کنید و گزینه Disable DNS راا نتخاب کنید . و سپس Ok بزنید.

اگر از ویندوز NT استفاده میکنید:

کلیه تنظیماتی که تغییر میدهید را جایی یادداشت کنید:

روی Network neighborhood کلیک راست کنید و properties را انتخاب کنید . به زبانه پروتوکول بروید و TCP/ip را انتخاب کنید و properties را بزنید در زبانه IP address گزینه Obtain An IP address را انتخاب کنید . هر gateway که دیدید را نیز پاک کنید.اگر از ویندوز 2000 استفاده میکنید بروی My network places کلیک راست کنید و properties را انتخاب کنید روی Local Area Connection دو بار کلیک کنید تا به روتر وصل شوید . روی دکمه properties کلیک کنید و از properties گزینه TCP/ip گزینه Obtain An ip address automatically را انتخاب کنید.احتمال میرود ویندوز شما از شما ادرس فایلهای ویندوز را بخواند که انرا به ادرس مربوطه راهنمایی میکنید و سپس کامپیوتر را دوباره راه اندازی میکنید . حال یک مرورگر باز کنید اکنون باید به اینترنت وصل شوید اگر نشدید مقداری تنظیمات روتر را تغییر دهید . بعضی کامپیوتر ها باید تنظیماتی علاوه بر انچه در فوق گفته شد باید اعمال شود بر انها که باید ان کارها را نیز بکنید.با تشکر ،
مهدی جوادی
پاسخیاب

توسط مهدی جوادی در تاریخ 1396/04/25


پاسخ شما

سلام
دوست عزیز
من. شبیه این مطالب رو‌تو نت دیدم
ایپم میشه گفت کپی اونه
چون در متن گفته مثل عکس زیر اما عکسی نیومده

حالا جدا از اینا
من تقریبا یه ازداییم و بحث های حرفه ای نمیتونم بکنم
خوندم این همه. منن هم بدرد من نمیخوره
چون من نن شبکه میخام نه استرام گذاری دستگاه دیگه ای


من فقط میخام تنطیمات رویتر و مودم رو بدونم
رویتر یک wlanدا ه
مودم اصلی هم lan
بعد اتصال ایپ دو پورت به هم دیگه
چه تنظیماتی در مودم و رویتر باید انجام بدم؟
همین

توسط علی در تاریخ 1396/04/26


پاسخ کارشناس

با سلام
میشه اسم رویتر و مودم را بگید
منظورم برند یا مارکش

با تشکر ،
مهدی جوادی
پاسخیاب

توسط مهدی جوادی در تاریخ 1396/04/26


پاسخ شما

مودمم ایسوس هست
N10

رویتر هم دی لینک هست
Dwr-953
از این سیم کارت خور هاست
اینترنت سیم کارت رو راه انداری کردم
میخام اینترنت مودمم بهش وصل کنم تا قابلیت جدید این مو دم که استفاده از هر پو سرویس دهنده هست رو روش فعال کنم

یعنی مثلااگر ایرانسل قطع بود با اسیا تک بره
اسیا قطع بود،با ایرانسل بره

همچنین یه قابلیت هم دا ه که برای بهلود طرتت
از پهنای باپد هر دو سرویس دهنده استفاده میکنه

اگر این‌مدر رو در دیجی کالا سرچ کنی،مدوجه عرایضم میشین

توسط علی در تاریخ 1396/04/26


پاسخ کارشناس

با سلام
شما این کار را انجام بده ببین میشه یا ن
مودم adsl رو با کابل به پورت اینترنت روتر وصل کن.
2- یادت باشه حتما DHCP روی مودم قطع باشه. آی پی مودمو تغییر بده مثلا بزار 192.168.1.150
3- در صفحه تنظیمات روتر، نوع کانکشن رو بر روی ppoe قرار بده و user و password اینترنتو بهش بده.
ببین میشه یا ن
با تشکر ،
مهدی جوادی
پاسخیاب

توسط مهدی جوادی در تاریخ 1396/04/26


پاسخ شما

نوع کانگشکن در مودم هم همون
ppoe
بمونه؟

توسط علی در تاریخ 1396/04/26


پاسخ شما

روشی که فرموده بودین ر. تست کردم
جواب نداد
نوع کانکسکن در مودم رو هم تغییر دادم
اما باز کانکت نشد

توسط علی در تاریخ 1396/04/26


پاسخ کارشناس

با سلام
IP روتر رو بزارید در رنج 192.168.0.0/24 یعنی مثلا 192.168.0.1 با سابنت 255.255.255.0
IP مودم ADSL هم که در رنج 192.168.1.0/24 هست یعنی 192.168.1.1 هست ! تا اینجا درسته همه چیز ؟
خوب مودم ADSL رو بصورت Bridge کانفیگ کنید ( یعنی کانکشن PPPOE داخل مودم ست نشه ! )
برید داخل روتر و روتر رو بصورت PPPOE کانفیگ کنید ، و یه آی پی میخواد ازتون که بدید مثلا 192.168.1.10 سپس یوزرنیم و پسوورد بدید و تمام ! همین !


با تشکر ،
مهدی جوادی
پاسخیاب

توسط مهدی جوادی در تاریخ 1396/04/26


پاسخ کارشناس

با سلام
اگه نشد روش زیر را امتحان کنید
برید داخل تب Network
برید داخل قسمت WAN
اونحا PPPOE رو انتخاب کنید . یوزرنیم و پسوورد بدید
یه گزینه ای داریم به نام Secondary Connection اون رو بزارید روی Static
سپس یه آی پی بدید مثلا 192.168.1.10 و ساب نت بدید 255.255.255.0

با تشکر ،
مهدی جوادی
پاسخیاب

توسط مهدی جوادی در تاریخ 1396/04/26


پاسخ شما

برید داخل روتر و روتر رو بصورت PPPOE کانفیگ کنید ، و یه آی پی میخواد ازتون که بدید مثلا 192.168.1.10 سپس یوزرنیم و پسوورد بدید و تمام !


192.168.1.10
ست کنم یا
192.168.0.10
؟
و
مودم ADSL رو بصورت Bridge
ست شدنی
دیتا نمیگیره از اسیا تک

توسط علی در تاریخ 1396/04/26


پاسخ کارشناس

با سلام
تنها روشی که تست شد توسط خودم همین bridge هست
بقیه روش ها جواب ندادن

آی پی روتر رو 192.168.0.1 بزارید
آی پی مودم رو 192.168.1.1
با تشکر ،
مهدی جوادی
پاسخیاب

توسط مهدی جوادی در تاریخ 1396/04/26


پاسخ شما

با تیم ویور میتونین زحمتشو بکشین؟
هزینه اس هر چی شد تقدیم میکنم

توسط علی در تاریخ 1396/04/26


پاسخ کارشناس

با سلام
مشکلی نیست ولی مودم شما فقط روی این حالت باید باشه که اینترنت روی روتر بیاد
و متاسفانه تنها شرکت های ارائه دهنده اینترنت با این تنظیمات مخابرات و پارس آنلاین هستند

با تشکر ،
مهدی جوادی
پاسخیاب

توسط مهدی جوادی در تاریخ 1396/04/26


پاسخ شما

پس همونه
ماله من اسیاتک هست
پس بخاطذ همون با اون تنظیمات
دیتا نمیده

توسط علی در تاریخ 1396/04/26


پاسخ کارشناس

با سلام

چون من همین امروز توی خونه استفاده کردم و امتحان کردم جواب داد
اینترنت من هم پارس آنلاین هست
با تشکر ،
مهدی جوادی
پاسخیاب

توسط مهدی جوادی در تاریخ 1396/04/26


پاسخ شما

سلام مجدد
خوبین
ببخشید مشکل من حسل نشده

دو سوال
1:
ایا تمامی مودم ها قابلیت اشتراک گذاری اینترنت رو به رویتر دارن؟

2:
در تنظیماتی که گفته بودین
من ای پی رو
192.168.1.1
زدم در رویتر

اما در تنظیمات رویتر
ای پی پول رو از 192.168.1.50
شروع میکنه


اینکه از 50 شروع میکنه
ممکنه باعث بشه که وصل نشه؟

توسط علی در تاریخ 1396/05/01


پاسخ کارشناس

با سلام
مودم های امروزی اکثرا این قابلیت را دارند
شما آی پی مودم رو 192.168.1.50 بزن و روتر رو 192.168.1.51
ولی یه چیزی
این که میگم برای اینترنت های شرکت مخابرات و پارس آنلاین هست شما اگه میتونی با پشتیبانی آسیاتک ارتباط برقرار کن و بگو میشه اینترنت آسیاتک مودم رو روی روتر انداخت یا ن
اگه گفت میشه بپرس از چه رنج آی پی میتونی استفاده کنی
ولی تا اون جایی که من اطلاع دارم و بوده آسیاتک به دلیل آی پی های محدود قابلیت روتر را ندارند ولی حالا شاید جدیدا داشته باشن
با تشکر ،
مهدی جوادی
پاسخیاب

توسط مهدی جوادی در تاریخ 1396/05/01


پاسخ شما

یبار تماس گرفتن
مودن رو در حالت برینج قرار دادم و کانکشن درست کردم
و براحتی کانکت شد
پشتیبانیش هم گیج میزد
سزچر در نمیاورد

توسط علی در تاریخ 1396/05/01


پاسخ کارشناس

با سلام
الان مشکل حل شد یا ن

با تشکر ،
مهدی جوادی
پاسخیاب

توسط مهدی جوادی در تاریخ 1396/05/01

شما هم سوال دارید ؟

از کارشناسان پاسخیاب بپرسید!
loading...